Mint az ismeretes a kormány, az európai energetikai vészhelyzetre hivatkozva korlátozza a rezsicsökkentési támogatást. Mint elmondták, nem tudják biztosítani mindenki számára a teljes, 100%-os támogatást, ezért korlátozásokat vezettek be. A jelenleg elfogadott módosítás szerint 210 kWh/hó vagyis 2523 kWh éves átlagfogyasztásig a rezsicsökkentett árat kell fizetni, az e felé eső részt viszont piaci áron számlázzák ki a szolgáltatók.
Felmerülhet a kérdés, hogy akkor érdemes-e egyáltalán még klímát felszerelni, hiszen ezek a berendezések rengeteg áramot fogyasztanak. A megoldás természetesen nem az, hogy nem kapcsoljuk be a klímát vagy leszereltetjük. Csupán egy picit racionálisabban kell tudnunk használni az eszközöket.
Hogyan csökkenthető a klímaberendezés üzemeltetési költsége?
Az első és talán legfontosabb, hogy akkor használjuk, amikor tényleg szükség van rá, és úgy használjuk, ahogy a gyártó meghatározta a működtetését. Nem érdemes a kinti 40°C-ban a klímát 16°C-ra állítani, mert ilyenkor a berendezés rengeteg áramot fogyaszt és erőlködik a nagyon forró levegő lehűtésén.
Ideális esetben 5-8°C-nyi különbség az ideális, esetleg 10°C, de ennél többet egyrészt a legtöbb klímaberendezés nem is tud biztosítani, másrészt egészségügyi szempontból sem ideális.
További költségcsökkentő megoldás, ha ablakainkra külső árnyékolókat szerelünk, tehát elsősorban redőnyökkel vagy zsaluziával látjuk el. Sajnos a reluxák és sötétítő függönyök nem teljesen ideális megoldások, hiszen azok a helyiségen belül vannak, és a nap sugarai könnyen felmelegítik azok felszínét. Ezáltal többlet hő keletkezik a hűteni kívánt helyiségben. Mi pedig éppen ezt szeretnénk elkerülni.
Tippek a tudatosabb klíma használathoz
- Csak az esti és reggeli hűvösebb órákban szellőztessen.
- A hőtermeléssel járó munkákat (pl. főzés, sütés) a reggeli vagy az esti órákban végezze.
- Zárja el az összes olyan rést, amelyen keresztül a külső meleg levegő a klimatizált helyiségbe juthat.
- Húzza el a függönyt vagy engedje le a redőnyt azokon az ablakokon, ahol besüt a nap.
- Az ajtókat és az ablakokat tartsa csukva, amikor a helyiségben a klímát működteti.
- Használja a készülék szabályzóját automatikus üzemmódban, így a berendezés a napszaknak megfelelően, automatikusan növelheti vagy csökkentheti a hőmérsékletet. Az éjszakai és a nappali hőtermelésből eredő különbség miatt pénzt takaríthat meg, hogyha automata üzemmódot használ.
- A klíma távvezérlőjén az Ön komfortérzetének legmegfelelőbb értéket állítsa be, de ne hűtse túl a lakást.
- Tartsa tisztán a légkondicionáló berendezést, illetve cserélje a légszűrőket rendszeresen.
- A klímaberendezést minden tavasszal érdemes szakemberrel kitisztíttatni.
Smarthome megoldásokkal a csökkentett rezsiért
Egy szinttel már magasabb, és valljuk be, költségesebb megoldás az okosotthon megoldások telepítése, ami nem csak annyiban merül ki, hogy a mobiltelefonunkról állítjuk a klímaberendezés teljesítményét távolról.
Egy jól kiépített smarthome megoldásban az egyes eszközök egymással is kommunikálnak, így például a redőny és a klíma egyszerre is vezérelhető. Az elektronika lehúzza a redőnyt, a klíma pedig a kívánt hőfokra hűti a helyiséget.
A redőnyök szerepe télen
A redőnyöknek télen is nagy szerepe van, hiszen míg nyáron kint, addig télen bent tartják a meleget. Úgy kell gondolni rájuk, mint egy extra szigetelésre az ablakok előtt. Már egy olcsóbb redőny is képes látványos javulást hozni a téli fűtési szezonban. További olvasnivaló a témában.
Címkék: redőny klíma rezsicsökkentés
Hívjon bizalommal, segítünk!