Kérdése van?
Hívjon bizalommal!
+36 20 457 60 90
H-P: 8:00 - 18:00, Szo: 8:00 - 12:00
Klímatisztítás házilag lépésről - lépésre

Klímatisztítás házilag lépésről - lépésre

// 2023.07.25.

Ebben a cikkünkben bemutatjuk Önnek, hogy miért fontos a klímaberendezések időszakos takarítása, és azt is megmutatjuk, hogyan tudja megoldani a klímatisztítást házilag. Fontos azonban megjegyezni már a cikk elején: a legtöbb gyártó az extra garanciát készülékeire csak akkor adja meg, ha igazoltan szakemberrel tisztíttatja ki a klímaberendezését, és nem házilag próbálja megoldani az időszakos karbantartást.

Ebben mi is tudunk Önnek segíteni: ha klímaberendezése garanciális tisztítását vagy karbantartását szeretné intézni, hívjon telefonszámunkon (+36 20 457 60 90) vagy vegye fel velünk a kapcsolatot e-mail-ben, vagy az ajánlatkérő űrlapot kitöltve.

Miért fontos a klímaberendezés időszakos tisztítása?

Mindannyian hallhattuk már, hogy bizonyos időszakonként érdemes a klímaberendezéseket (nem csak a belső, hanem a külső egységet is!) karbantartanunk, azonban nem biztos, hogy tisztában vagyunk a miértekkel? Fontos megértenünk, hogy ez nem a gyártók vagy a klímaszerelők pénztárcájának duzzasztásáról, vagy a gyártói felelősség elhárításáról szól.

Fontos a klímaberendezés tisztítása, mert védi egészségünket

Az egyik legfontosabb szempont, hogy a klímatisztítás során megszabadulunk a klímaberendezés belsejében pangó vízben elszaporodó, igen veszélyes baktériumoktól. Sokan gondolják még ma is úgy, hogy a klímaberendezések cserélik a levegőt, pedig ez nem igaz: ezek a készülékek csak a lakás belső levegőjét keringtetik. 

Éppen ezért előfordulhat, hogy a ház levegőjében keringő vírusok és baktériumok ideális táptalajt találnak a klímaberendezésünk belsejében, ott felszaporodva pedig komoly légúti fertőzéseket okozhatnak. A vírusok és baktériumok okozta problémákra jelentenek megoldást, a baktérium- és vírusölő klímaberendezések, amelyek listáját ide kattintva találhatja meg.

A vírusok és baktériumok mellett nem elhanyagolható, hogy a lakás levegőjében kisebb vagy nagyobb mennyiségben megtalálható szállópor, illetve egyéb allergén pollenek. Ezek egy ideig ugyan felhalmozódnak a készülék belsejében, ám idővel kisebb-nagyobb mennyiségben elkezdenek visszakerülni a lakás levegőjébe, ami allergiás vagy asztmás tünetek megjelenéséhez vagy súlyosbodásához vezethet.

Szerencsére az ionizátorral szerelt klímaberendezések már a 0,001 mikrométer nagyságú részecskéket is megfogják, és a hegyi patakok közelében tapasztalható jelenség segítségével tisztítják a beltéri levegőt. Az ionizátorral szerelt klímaberendezések listáját ide kattintva találhatja meg.

Fontos a klímaberendezés tisztítása, mert védi a készüléket

Egy koszos klímaberendezés hatásfoka egyértelműen és kimutathatóan csökken, hiszen nem képes már úgy forgatni a lakás levegőjét és a hőcserélőre lerakódott szennyeződés miatt a hőelvonási képessége is drasztikusan romlik. Emiatt a készülékünk erőlködhet, ami idő előtti meghibásodásokhoz vezethet, arról nem is beszélve, hogy nekünk is csalódás lesz, ha a nyári forróságban, nem fogja tudni már ugyanazt a teljesítményt nyújtani, mint beszereléskor.

A bevezetőben is említettük, hogy a legtöbb klímaberendezést gyártó cég a garancia feltételéül szabja a rendszeres (gyártótól függő évi egy vagy két) karbantartást, amelyet szakemberrel kell elvégeztetni. Ennek elmaradása esetén, a karbantartás elmaradásából származó hibákat nem kötelesek garanciálisan javítani. Ha azonban már lejárt a garanciális időszakunk, akkor mi magunk is elvégezhetjük otthon a klíma karbantartását. Ellenkező esetben, vagy nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor mindenképpen hívjon klímaszerelő szakembert!

A klímatisztítás lépésről-lépésre házilag

Ha mégis házilag szeretné klímáját megtisztítani, akkor az alábbi, általános lépéseket követve könnyedén megteheti. Meg kell azonban jegyezni, hogy a klímaberendezések kezelési útmutatójában részletes, ábrákkal illusztrált karbantartási útmutatót is talál, amelyek típus specifikusan leírják a pontos lépéseket. Ha megvan a készülék kézikönyve, akkor minden esetben az ott leírtakat kövesse. Ha esetleg mégsem lenne meg a kézikönyv (költözésnél elveszett, szétrágta a kutya/gyerek), szerencsére az Interneten fellelhetők ezek digitális változatai. Ezeket mi is megpróbáljuk az egyes klímakészülékek adatalapjain feltűntenti. 1. lépés: Fő a biztonság! - Győződjünk meg arról, hogy a klímaberendezés kikapcsolt állapotban van, és húzzuk ki a dugót a hálózati csatlakozóból, mielőtt bármilyen tisztítási munkát elkezdenénk. 2. lépés: Távolítsuk el a szűrőt! - A klímaberendezés előlapját vagy szellőzőrácsát le kell venni ahhoz, hogy hozzáférjünk a szűrőhöz. Vegyük ki a szűrőt, és alaposan távolítsuk el a lerakódott port és szennyeződéseket. A legtöbb klímaberendezésnél a szűrőt vízzel is megmoshatjuk, vagy ha túlságosan szennyezett, akkor cseréljük ki egy újra. 3. lépés: Tisztítsuk meg a szellőzőrácsot és az előlapot - Ha eltávolítottuk a szűrőt, tisztítsuk meg a szellőzőrácsot és az előlapot enyhe szappanos vízzel. Ügyeljünk arra, hogy ne engedjünk be vizet a klímaberendezés belső részébe. 4. lépés: Tisztítsuk meg a hőcserélő felületet! - Erre a feladatra speciális, klímatisztító spray-t ajánlott beszereznünk, amit egyszerűen csak ráfújunk a hőcserélőre és elvégzi a dolgát. 5. lépés: Tisztítsuk meg a cseppgyűjtő tálcát - A klímaberendezés cseppgyűjtő tálcájába néha felhalmozódhat penész és szennyeződés. Tisztítsuk meg enyhe fertőtlenítőszeres vagy ecetes vízzel, majd töröljük szárazra.

6. lépés: Ne feledkezzünk meg a kültéri egységről sem - Ha szükséges, távolítsuk el az esetlegesen felgyülemlett leveleket, szemetet és egyéb szennyeződéseket.

Miért tisztíttassa klímáját mégis inkább szakemberrel?

A fenti lépések mind nagyon szépen és jól hangzanak, és biztosra veszem, hogy sokan képesek is megoldani egy klímatisztítást házilag. Azonban a korrekt tájékoztatás érdekében, és hogy ne érje csalódás az esetlegesen otthon klímát tisztító vásárlót, mindenképp szót kell ejteni arról, hogy miért bízzuk ezt inkább szakemberre.

Fentebb már említettük, hogy a legtöbb gyártó csak szakemberrel elvégeztetett karbantartás mellett hajlandó a garanciális javításokat vállalni. Ennek az az egyszerű oka, hogy a szakember tudja mit csinál. Hiába olvasunk el megannyi cikket, nézünk meg megannyi videót, éles helyzetben mindig meglephet minket valami a klímaberendezésünkkel kapcsolatban. Lehet, hogy egy nem megfelelő mozdulattal eltörünk egy kis alkatrészt, ami után már a takaróelemek nem úgy zárulnak, ahogy gyárilag kellene nekik, és emiatt zajosabb lesz a készülékünk.

Hiába vesszük meg a legjobb minőségű klímatisztító sprayt, a klímaszerelő szakembernél lévő profi eszközökkel egyik sem veheti fel a versenyt. Az sem elhanyagolható, hogy a szerelő már rengeteg klímával találkozott munkája során, így egy rutin tisztítás során is feltűnhet neki, egy később nagyobb gondot, és ezáltal akár drágább vagy hosszabb ideig tartó javítást igénylő probléma, amit még akár a kezdetén meg tud fogni, egy-egy alkatrész cseréjével, vagy tisztításával.

Címkék:

Hívj bizalommal, segítünk!